OD SZCZENIORA DO SENIORA

„OD SZCZENIORA DO SENIORA” to autorski projekt szkoły MarDog skierowany do wszystkich posiadaczy psów oraz do tych, którzy dopiero zamierzają zakupić psiaka. Program ten to cykl artykułów, spotkań szkoleniowych oraz filmów skupiających się na wszystkich aspektach życia z psem. Od podjęcia decyzji o posiadaniu psa do faktycznego jego zakupu jest jeszcze długa droga. Przede wszystkim jaki to ma być pies – aktywny czy raczej kanapowy leniuch? Czy będzie pasował do danej rodziny? Jakiego psa powinniśmy mieć, jeśli jesteśmy większość czasu w pracy? A może należymy do miłośników górskich wędrówek, jaki wtedy pies będzie do nas pasował? Gdzie psa zakupić, czy lepiej brać szczeniaka czy jednak starszego psa? A może wybrać adopcję? Schronisko czy fundacja, czym to się różni? A kiedy już podejmiemy te wszystkie trudne decyzje, czekają nas kolejne wątpliwości – jak wprowadzić psa do domu, czy kwarantanna jest konieczna, co zrobić w czasie socjalizacji szczeniaka i czym w zasadzie ona jest? Czy szczeniak powinien zaczynać szkolenie od razu czy poczekać? A co robić, gdy załatwia się w domu, skacze na nas lub też podgryza? A jeśli adoptujemy starszego psiaka jak mu pomóc się odnaleźć w nowym otoczeniu? Jak należy dbać o dietę starszego psa? Czy powinniśmy dodawać do jedzenia suplementy?

 

Wokół posiadania psa krąży też wiele mitów i podczas projektu będziemy je obalać :-) Zatem szykujcie się drodzy na wielkie wydarzenie, ponieważ już wkrótce pojawi się pierwsza część naszego programu, czyli jak wybrać psa, czym się kierować przy wyborze, jaki pies będzie pasował do nas i skąd go wziąć.

Poniższe artykuły będą miały formę pamiętnika, a informacje w nich zawarte mogą przydać się, jeśli zamierzasz przyjąć psiaka pod swój dach :-)

Zapraszamy :-)

________________________________________________________________________

09.09.2019 r.

Wybieramy psa.

Zdecydowałeś, że chcesz psa. Przemyślałeś wszystkie za i przeciw. Wszyscy członkowie rodziny zrozumieli z czym wiąże się posiadanie psa i zgodzili się na to. Wspaniale! Pozostaje jedna kluczowa kwestia – skąd tego pieska weźmiemy i w jakim wieku będzie?

Mamy kilka możliwości. Poniżej opiszę kilka z nich, jednak pamiętaj o najważniejszym – skądkolwiek weźmiesz psa, będzie on zawsze wymagał poświęcenia czasu i zaangażowania całej rodziny.

SCHRONISKO – adopcja psa ze schroniska to szlachetny czyn. Psiaki tam spędzają niejednokrotnie całe swoje życie, najczęściej porzucone przez poprzednich właścicieli. Z czym wiąże się adopcja psa ze schroniska? Krąży taki mit, że pies adoptowany jest wdzięczny swoim nowym opiekunom i przez to będzie grzeczny, wierny i cichutki.Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Oczywiście zdarzają się osobniki, które faktycznie są od pierwszego dnia w nowym domu ciche i spokojne, zachowują się tak, jakbyście żyli razem długie lata. Jednak to nie wynika z ich źle rozumianej wdzięczności, a raczej z takiego charakteru. Częściej jednak pies ze schroniska to pies po przejściach. Czasem jest to pies po prostu oddany w zwyczajnych okolicznościach, a czasem zdarza się pies z ponurą przeszłością. Musisz być przygotowany na powolne i cierpliwe wprowadzenie psa w swoje życie. Nie oczekuj od psa adoptowanego ze schroniska, że od razu będzie z Tobą chodził na spotkania towarzyskie, do restauracji, czy że będzie chętnie bawił się z innymi psami w psim parku. Nie spodziewaj się, że od razu będzie wiedział, że ze stołu się nie zjada, na kanapie się nie leży, na smyczy się nie ciągnie, a na wołanie się wraca. Tego wszystkiego będziesz musiał go nauczyć cierpliwie i spokojnie dzień po dniu, być może pod okiem specjalisty. Jakie są plusy adopcji psa ze schroniska? Na pewno dzięki takiej decyzji przyczyniasz się do zmniejszenia bezdomności i ratujesz psie życie, dając nadzieję i szansę na normalność.  Pamiętaj też, że pies ze schroniska będzie wymagał kąpieli. I, chociaż w większości schronisk dba się o szczepienia, odrobaczanie czy też leczenie psów, pierwsze kroki skieruj do lecznicy i solidnie przebadaj swojego nowego pupila. Żywienie w niektórych schroniskach często opiera się na taniej suchej karmie, dlatego jeśli przestawisz psa na inny styl żywienia, licz się z rewolucją żołądkowo-jelitową. Adoptowany pies ma prawo czuć się skołowany, zagubiony i wystraszony. Dajcie sobie czas na poznanie się i zbudowanie zaufania oraz relacji. Stwórz takiemu psu miejsce, z którym poczuje się bezpiecznie, nie pozwól dzieciom na zbyt długie zainteresowanie psem. Wprowadzając pupila do domu, dajcie mu czas na zapoznanie terenu, obwąchanie wszystkich kątów. Pamiętaj, że on właśnie wyszedł z miejsca, w którym nie miał warunków a ni szansy na prawidłową socjalizację i rozwój, dlatego strach przed pralką, czy odkurzaczem może się zdarzyć. Czas i cierpliwość – oto co pomoże Wam nawiązać prawidłową relację opartą na zaufaniu.

 

DOM TYMCZASOWY – tak jak w przypadku schroniska, jest to również adopcja. Czym różni się dom tymczasowy od schroniska? Przede wszystkim warunkami. Domy tymczasowe często są prowadzone przez miłośników psów, którzy w taki sposób chcą pomagać konkretnym zwierzętom. Taki pies jest sprawdzony pod kątem reakcji na inne zwierzęta, czy dzieci. Znany jest jego charakter, opiekun wie czy dany pies jest aktywny, czy raczej woli spokojne spacery. Psiak jest też przyzwyczajony do życia w warunkach domowych i najczęściej przebadany. W domu tymczasowym pies przebywa z kilkoma zwierzętami, a nie, jak w schronisku, w kojcu pełnym innych psów. Pamiętaj jednak, że domy tymczasowe najczęściej prowadzone są przez członków różnych fundacji, zatem czeka Cię wizyta przed adopcyjna, być może wcześniej ankieta. Musisz przejść przez całą procedurę adopcyjną. Fundacja musi mieć pewność, że wydaje psa do właściwej rodziny. Licz się z wizytami, telefonami kontrolnymi, a jeśli Twój pupil w dniu adopcji z jakichś powodów nie będzie wysterylizowany, będzie to Twoim obowiązkiem.

HODOWLA – jeśli chcesz mieć psa z konkretnymi cechami charakteru i wyglądu, zależy Ci na jego temperamencie, wówczas najlepiej będzie wybrać odpowiadającą Ci rasę. Tutaj przede wszystkim zwróć uwagę na charakter i potrzeby psa. Od czego zacząć? Zastanów się do czego potrzebujesz psa. Czy chcesz mieć towarzysza długich górskich wędrówek? Jesteś biegaczem i zależy Ci na towarzyszu podczas kilkunastokilometrowych biegów? A może marzy Ci się pies spokojny, rodzinny, który byłby idealnym kompanem rodzinnych spacerów do parku? Czy pies ma mieszkać w domu czy w kojcu? Ile czasu jesteś w stanie poświęcić psiakowi na codzienne treningi, spacery, socjalizację i wychowanie? Jeśli zafascynowałeś się jakąś konkretną rasą, pojedź na wystawę psów i porozmawiaj z hodowcami oraz właścicielami tych psów. Pooglądaj je na żywo, sprawdź jak się zachowują, jakie mają temperamenty. Dowiedz się jak wygląda pielęgnacja takiego psa, czy są one podatne np na uczulenia lub inne choroby? Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o danej rasie i absolutnie nie kieruj się wyłącznie wyglądem psa. Ten, który podoba Ci się z wyglądu, może okazać się zupełnie do Ciebie niepasującym stworzeniem i prędzej czy później Wasze wspólne życie stanie się udręką. Dlatego koniecznie przeanalizuj te wszystkie czynniki i dokonaj właściwego wyboru.

Pamiętaj również o tym, żeby hodowla, którą wybierzesz, nie była tak zwaną pseudohodowlą. Jak rozpoznać dobrą hodowlę? Przede wszystkim w hodowli Związku Kynologicznego w Polsce dostaniesz dla szczeniaka metrykę, na podstawie której możesz wyrobić rodowód. Zwróć uwagę czy na metryce są wpisani rodzice szczeniaka, numer rejestracyjny w danym oddziale oraz pełne dane hodowcy. Dobry hodowca nigdy nie zaproponuje Ci podwiezienia szczeniaka w dane miejsce. Do hodowli jedź osobiście, zobacz rodziców lub matkę szczeniaka oraz warunki ich przetrzymywania. Zwróć uwagę czy szczenięta nie są osowiałe i lękliwe. Każde szczenię musi mieć książeczkę zdrowia z wpisanym szczepieniem i odrobaczeniem, a także każde posiada tatuaż lub chip, którego numer znajduje się w książeczce i metryce. Szczenię nie powinno mieć mniej jak 8 tygodni w dniu odbioru z hodowli.

NAJWAŻNIEJSZE – piesek na 300-500 zł nie jest rasowym psem z dobrej hodowli. Kupując takie szczenię wspierasz pseudohodowle, które nastawione są na zysk, suczki w nich trzymane rozmnażane są co cieczkę i rodzą ponad swoje siły. Są tylko narzędziem do zarobku. Jeśli uważasz, że rasowy pies nie musi kosztować dużo, to pomyśl dlaczego tyle kosztuje. Dobry hodowca dba o swoje psy jeszcze długo przed narodzinami szczeniąt. To nie tylko dobre warunki, odpowiednio zbilansowana dieta, ale także szkolenia, egzaminy, wystawy, socjalizacja. Potem wyjazd na krycie, czyli niejednokrotnie pokonanie setek kilometrów po to, aby znaleźć odpowiedniego genetycznie partnera (wszystko, by szczenięta były zdrowe i prawidłowo się rozwijały). Kiedy suka jest w ciąży, to kolejne wydatki, czyli suplementy, odpowiednia dieta, dbanie o każdy szczegół. Szczenięta wymagają opieki lekarskiej, poród czasem kończy się cesarskim cięciem. Kolejne odżywki, witaminy. To wszystko generuje olbrzymie koszty. To właśnie za to płacisz kupując rasowego psa. Nie za papier, nie za dokument, a za gwarancję zdrowia i prawidłowego rozwoju swojego pupila. Jeśli natomiast nie zależy Ci na tym, aby pies posiadał konkretne i sprecyzowane cechy charakteru, to adoptuj jakiegoś nieszczęśnika :-)

Pamiętaj o jednym – niezależnie czy psa kupisz czy też adoptujesz, każdy będzie wymagał troski i zaangażowania. Każdy ma swoje potrzeby, które Ty musisz zaspokoić. I o każdego zobowiązujesz się dbać.Dlatego czy kupujesz, czy adoptujesz, zrób to odpowiedzialnie :-)

 

 

________________________________________________________________________________

09.10.2019

Wybraliśmy rasę psa, hodowlę i zarezerwowaliśmy szczeniaka. Teraz pozostaje już tylko czekać :-)

Szczenię najlepiej odebrać pomiędzy 8 a 12 tygodniem życia. W niektórych przypadkach, można to zrobić już po 7 tygodniu. Szczenięta muszą być już po pierwszym szczepieniu oraz po przeglądzie miotu w Związku Kynologicznym.

Zapewne oczekiwanie będzie Ci się dłużyć, dlatego warto wykorzystać ten czas na przygotowanie się do posiadania małego diabełka. Bo musisz wiedzieć o tym, że szczeniaczki owszem, bywają słodkie, ale z reguły kiedy śpią 😉 W pozostałym czasie gryzą, sikają, piszczą, jedzą, robią kupy, szarpią za rękawy i nogawki, niszczą koce, i firanki, podgryzają buty oraz kapcie. Czasem niszczą dywany, zrywają firanki, tapety i pożerają meble….

 

No dobrze, troszkę przekoloryzowaliśmy ten opis, ale to po to, żebyś był świadomy swojej decyzji. Szczeniak to dziecko, ma swoje prawa. Będzie dokonywał wielu zniszczeń i niektórych nie sposób uniknąć, ale takie jest prawo beztroskiego dzieciństwa. Jak zatem przygotować się na posiadanie szczeniaka?

Sprzęt, który na pewno się przyda, to:

KLATKA KENNELOWA – dla niektórych symbol okrucieństwa, bo jak to tak psa w klatce? W domu? A my Wam mówimy – TAK! Pies , oprócz tego, że dużo się bawi, musi też dużo spać. Do spania i odpoczynku od codziennego zgiełku potrzebuje spokojnego, bezpiecznego, zacienionego miejsca. Miejsca, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał, gdzie dzieci nie będą go zaczepiać, a dorośli cmokać „bo jest taaaaki słodziutki”. Klatka to nie jest kara, choć niejednokrotnie pełni również taką funkcję, gdy za bardzo rozbrykanego psa trzeba odizolować w celu uspokojenia emocji i przemyślenia sytuacji. Klatka to oaza spokoju, strefa tylko dla psa, w której ma szansę zregenerować się i przygotować do kolejnych szaleństw 😉 Jak i gdzie kupić klatkę? Przyjmuje się, że wielkość klatki powinna być taka, aby dorosły pies mógł w niej na stojąco obrócić się wokół własnej osi. To, jakiego rodzaju będzie to klatka, zależy w zasadzie tylko od Ciebie. My lubimy zwykłe klatki metalowe z plastikową podłogą. Łatwe w czyszczeniu, szybko się składają, łatwo je przenieść w inne miejsce.